භූතානයේ දොස්තර අගමැති

මහජන ඡන්දයෙන් ජයගෙන රටේ අගමැති වුවත් කලින් කරමින් සිටි රැකියාව අත් නොහළ අපූරු මිනිසෙකු වෙත පසුගිය සතියේ ලෝකයේම ජනමාධ්‍ය ඇස යොමුව තිබුණි. ඔහු භූතානයේ අගමැති ලොටේ ෂෙරිං (Lotey Tshering) ය.

1968 වසරේ සාමාන්‍ය පවුලක දරුවෙකු ලෙස උපන් ලොටේ වෘත්තියෙන් ශෛල්‍ය වෛද්‍යවරයකි. ඔහු මෞත‍්‍රවේදය පිළිබඳ වෛද්‍ය පුහුණුව සපුරාගෙන ඇත්තේ විස්කොන්සින් වෛද්‍ය විද්‍යාලයෙනි. එය ඔහුගේ පශ්චාත් උපාධියයි. අවසානයේ ඔහු ආපසු භූතානයට එන්නේ එම පුහුණුව ලත් එරට ප‍්‍රථම ශල්‍යවෛද්‍යවරයා වශයෙනි.

අද ඔහු රටේ අගමැතිවරයාය. එහෙත් සතිඅන්තය ඔහු ගතකරන්නේ අගමැතිවරයා ලෙස නොවේ. සෙනසුරාදා දවස ගතවෙන්නේ රජයේ රෝහලේය. ඔහු ලෙඩුන් බලයි. ඒ දවසේ ඔහු වාට්ටුවේ නැත්නම් සිටින්නේ ශල්‍යාගාරයේය. එද ඉතා සතුටිනි.

’මානසික ආතතියෙන් මිදෙන්න මට ඒක හොඳයි. සමහරු ගොල්ෆ් ගහනව. තව අය දුනුශිල්ප කරනව. මම කැමති සැත්කම් කරන්න.’ යනුවෙන් ලොටේ වෛද්‍ය වෘත්තියේ තවමත් යෙදෙන්නේ ඇයිදැයි ඇසූ විට පිළිතුරු දෙයි.

වෛද්‍ය ලෝගුව ඇඳ වෙද නලාව අත දරා කලබළකාරී කොරිඩෝ අතරින් ඇවිද යන වෛද්‍යවරයා ගැන කිසිවෙකුට වගක් නැති සෙයකි. රෝහල් කාර්යමණ්ඩලය සුපුරුදු පරිදි තම කාර්යයන්හි නියැලෙති. මේ වැඩකරන්නේ තම රටේ අගමැතිවරයා යැයි කිසිවෙකුට නොසිතේ.

ලොටේ ෂෙරිංගේ බිරිය හෙවත් අගමැති ආර්යාව ද වෛද්‍යවරියකි. ඔවුනට එක් දියණියක සිටින අතර තවත් ගැහැනු දරුවකු හා පිරිමි දරුවකු ඔවුන්ගේ භාරයට ගෙන හදාවඩා ගන්නා බව පැවසේ. ලොටේට අනුව ඉරිදා යනු පවුලේ දවසයි. එදින ඔහු පවුලේ සාමාජිකයන් හා ගතකිරීමට වෙන්කර ඇත.

බ‍්‍රහස්පතින්දා උදය කාලයේ වෛද්‍ය සිසුන්ගේ හා වෛද්‍යවරුන්ගේ ඉගැන්වම් කටයුතු හා උපදේශනය සඳහා ඔහුගේ කාලය වෙන්වේ.

භූතාන අග‍්‍රාමාත්‍යවරයාගේ ජනපි‍්‍රය කතාවක් අන්තර්ජාලයේ ඇත. සාර්ථක ඉගෙනුමක් සඳහා අවශ්‍ය වන්නේ දේශන නොව සාකච්ඡුා බව ඔහු එහි පවසයි. හොඳ වෛද්‍යවරයෙකු වීමට නම් පළමුව හොඳ මනුෂ්‍යයෙකු විය යුතු බව හේ අවධාරණය කරයි.

සැබැවින්ම මේ භූතානය නමැති කුඩා බෞද්ධ රටේ භෞතික සංවර්ධනයත් සමග උතුරායන්නේ ආධ්‍යාත්මික ගුණාංගයන් බව පෙනේ. එහි දියුණුව මැනෙන්නේ සතුට නමැති දර්ශකයෙනි. එහි ජනයා බොහෝ ප‍්‍රීතිමත්ව වෙසෙති.

භූතානයට රූපවාහිනියක් ලැබෙන්නේ 1999දීය. එහි අගනුවර වන තිම්පු නුවර සංඥා විදුලි පද්ධතියක් නැත. දුම්කොළ වෙළඳාම සපුරා තහනම්ය. රජය පරිසර සංරක්ෂණයට උපරිම දායකත්වයක් ලබාදෙයි. එරට භූමියෙන් 60%ක් වනාන්තර වශයෙන් තබා ඇත. එරට ආයු අපේක්ෂණ කාලය ඉහළ යමින් ඇත. ළදරු මරණ, බෝවන රෝග අඩුවෙමින් ඇත.

භූතානයේ ෙදාස්තර අගමැති ලොටේ  ඕස්ටේ‍්‍රලියාවේ කැන්බරා විශ්වවිද්‍යාලයෙන් ලබාගත් ව්‍යාපාර පරිපාලනය සම්බන්ධ ශාස්ත‍්‍රපති උපාධියකට ද හිමිකම් කියයි. මේ අපූරු අගමැතිවරයාගේ අදහස තමා මියෙන තෙක් වෛද්‍ය වෘත්තියේ යෙදීමයි. තමා රෝහලේදී රෝගීන් වඩා හොඳ තත්ත්වයකට පත්කරන්නා සේම අගමැතිවරයා වශයෙන් රට යහපත් කිරීමට කටයුතු කරන බව හේ පවසයි.

”සතියේ දිනවල මම කාරෙක එළවගෙන යද්දී හිතන්නේ රෝහලට යෑම සඳහා ආපහු එන්න ලැබෙන්න කියලයි’ කෙතරම් අපූරු මානුෂික ගුණාංගයක්ද? නිහතමානිකමක්ද?

ඒ. ජී. දීපිකා ප‍්‍රියදර්ශනී.

(Visited 84 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment